Kaán Károly XXIV. Országos Természet- és Környezetismereti verseny
|
A tudáspróbák meghirdetői a Földművelésügyi Minisztérium fővédnökségével, Emberi Erőforrások Minisztériuma, Benkő Gyula Környezet- és Természetvédelmi Oktatóközpont Egyesület (Mezőtúr), Mezőtúr Város Önkormányzata, Mezőtúri Református Kollégium, Gimnázium, Szakközépiskola Általános Iskola és Óvoda (Mezőtúr), Országos Erdészeti Egyesület, Alföldkutatásért Alapítvány (Kisújszállás), TermészetBÚVÁR Alapítvány Kiadó, TermészetBÚVÁR Egyesület, Karcagi SzC Teleki Blanka Gimnáziuma, Szakközépiskolája, és Kollégiuma (Mezőtúr), a Kaán Károly Országos Természet- és Környezetismereti Versenyért Alapítvány, NEFAG Zrt. (Szolnok), Herman Ottó Intézet.
|
A verseny célja:
A különböző iskolatípusban tanuló 5-6. osztályos gyerekeknek lehetőséget biztosítani a megmutatkozó tehetségeik kibontakoztatására: környezetük önálló megfigyelésében, a terepmunka gyakorlásában, a kutatómódszerek önálló alkalmazásában, kiselőadásban mondanivalójuk kifejtésére.
A verseny tartalma:
A 4-5-6. évfolyamon feldolgozott tananyaghoz kapcsolódik. Természetismereti, környezetismereti, biológiai, földrajzi, erdőkkel kapcsolatos alapismeretek, vizsgálatok, kibővítve a lakóhelyi környezet élővilágának bemutatásával. Az ott végzett megfigyelések bővítése a verseny keretében szervezett terepgyakorlat tapasztalataival, továbbá a Duna- Dráva Nemzeti Park és a Hortobágyi Nemzeti Park alapvető ismerete.
A verseny alapirodalma:
A tankönyvjegyzékben található, a természetismeret, a környezetismeret követelményeihez kapcsolódó tartalom. Kaán Károly élete és munkássága a verseny honlapján közzétett életrajz alapján. Ajánlott irodalomként a TermészetBúvár című lap 2015. 3-4-5-6. és a 2016. 1-2. számaiban lévő poszterek, virágkalendárium, útravaló, a Duna–Dráva Nemzeti Park és a Hortobágyi Nemzeti Park leporelló valamint a megjelölt írások. A versenyre való felkészítésben segít a versenybizottság által kiadott „Kaán Károly Természet-és Környezetismereti Verseny” című tanári segédanyag (megrendelhető: dr. Krizsán Józsefnétől: E-mail: versenykaankaroly@gmail.com).
A verseny fordulói:
1. Az iskolai-házi versenyek lebonyolításának időpontja: 2016. február 26. (péntek)
A verseny anyagát a versenybizottság készíti és juttatja el az intézményekhez. A megyei (fővárosi) fordulóba jutott versenyzők adatait (név, iskola, felkészítő tanár, házi verseny résztvevőinek száma) 2016. március 7-ig kell eljuttatni a megyei versenyszervezőkhöz. A megyei szervezők 2016. március 14-ig továbbítják a nevezéseket a versenybizottság titkárának.
2. A megyei (fővárosi) fordulók időpontja: 2016. április 15. (péntek) 10 óra
A verseny szakmai anyagait (feladatlapok, javítókulcs) a versenybizottság biztosítja, továbbá a versenyzőnek és a felkészítő tanárnak emléklapot ad.
3. Az országos forduló időpontja: 2016. május 20-21-22.
Helye: Mezőtúri Református Kollégium, Gimnázium, Szakközépiskola Általános Iskola és Óvoda, 5400 Mezőtúr, Kossuth L. út 2.
Részvevők: A megyei döntők legjobb 5. vagy 6. osztályos tanulója (megyénként egy fő, Budapestről 4 fő). A döntő írásbeli-, szóbeli fordulóból és terepgyakorlatból áll. A szóbeli fordulón kiselőadás keretében a versenyző öt percben beszámol a lakókörnyezete vagy tágabb környezete (megyéje, régiója) tájváltozásairól, átalakulásáról, például: hazai erdőink, tájkép, élővilág, őshonos növények és állatok, életmód, foglalkozás, illetve a környezetvédelmi hagyományokról, akciókról, megfigyelésekről vagy kutatásokról.
Demonstrációként felhasználható: fotó, videofilm, számítógépes prezentáció.
Az országos forduló része a poszterverseny. Témája: Az éghajlatváltozás hazai hatásai.
Az országos forduló részvételi díja a tanulóknak és a felkészítő tanároknak a támogatási pályázat döntésétől függően alakul. Az országos fordulón a felkészítő tanárok (tanulónként 1 fő) vehetnek részt.
A nevezéseket a versenybizottság titkárának (Dr. Krizsán Józsefné 5400 Mezőtúr, Sugár út 10.) e-mail-ben kell elküldeni 2016. április 22-ig.
E-mail: versenykaankaroly@gmail.com
A versenyeredmények közzététele:
2016. május 22-én Mezőtúron a záróünnepségen, valamint a TermészetBÚVÁR 2016/4. számában és a Kaán Károly Természet- és Környezetismereti verseny című tanári segédanyagban, továbbá az Interneten a http://tbuvar.hu/ , www.kaankaroly.hu,
www.oee.hu honlapokon tekinthetők meg az eredmények. A háromnapos versenyről video- és fotódokumentáció készül.
A verseny díjazása:
A verseny első 3 helyezettje valamint felkészítő tanára Kaán Károly Emlékérmet, a TermészetBÚVÁR Alapítványtól a magazin egy éves előfizetését, könyvsorozatot és CD- kiadványokat, továbbá az Erdészeti Lapok egy éves előfizetését, természetismereti táborozási lehetőséget, tárgy-és könyvjutalmat kap.
További díjak: az elméleti fordulón, a terepgyakorlaton valamint a kiselőadáson kiemelkedő eredményt elért versenyzők tárgyjutalomban részesülnek. A verseny legjobb 15 tanulója kedvezményes táborozási lehetőséget kap a XVI. Kaán Károly természetismereti táborban (Szolnok, Kaán Károly út 71. NEFAG Zrt. Erdei Művelődési Ház).
Minden döntőbe jutó tanuló (23 fő) és felkészítő tanáraik emléklapot kapnak. Külön elismerésben részesülnek a kettő vagy több alkalommal visszatérő felkészítő tanárok.
A fődíjas tanulók és felkészítő tanáraik (3-3 fő) Kaán Károly Emlékérmet és tárgyjutalmat kapnak. (A Kaán Károly Emlékérem alkotója: Györfi Sándor Munkácsy és Mednyánszky –díjas szobrászművész.)
|